MÁTE DOTAZ? NAPIŠTE NÁM NA: info@oholse.cz
 
Historie holení a značek Gillette a Wilkinson
16 Listopad

Historie holení a značek Gillette a Wilkinson

Zvěřejněno: oholse.cz Přečteno: 78693 Komentáře: 0

Dnes se na našem blogu na oholse.cz podíváme do historie hlavních značek specializujících se na výrobu a prodej holicích potřeb, a to značek Gillette a Wilkinson Sword.


Nejprve něco málo o značce Wilkinson Sword


Samotná značka Wilkinson začíná svůj život mnohem dříve než Gillette, a to již v roce 1772, kdy se Henry Nock přesídlil z anglického Birminghamu do Londýna. Tehdy však nevyráběl žiletky, ale pistole, a to velmi úspěšně. Žiletky začal vyrábět až jeho vnuk, Henry Wilkinson, který též původní firmu Nock, Jover & Co. přejmenoval na James Wilkinson & Son a později v roce 1891 na Wilkinson Sword Company. Wilkinson měla na rozdíl od úzce profilované Gillette celou dobu mnohem širší záběr své produkce – již zmiňované zbraně, psací stroje, nůžky a na začátku 20. století dokonce i motocykly.


Na obrázku je Henry Nock, zakladatel značky Wilkinson


První žiletky začíná Wilkinson vyrábět o trochu dříve než konkurenční a tehdy neznámý Gillette, a to v roce 1890. V roce 1898 vypustil Wilkinson na trh holicí strojek Pall Mall v novém designu (přestože šlo tehdy o významné zjednodušení holení, z dnešního pohledu je tento strojek velice složitým).


Wilkinson Sword zůstává až do roku 2000 ve Velké Británie. V roce 2000 Wilkinson Sword definitivně zavírá výrobu ve Velké Británii a stěhuje se do německého Solingenu, kde zůstává dodnes.


Za významný milník v historii Wilkinson Sword co do holicích systémů lze považovat rok 1962, kdy Wilkinson zavedl první žiletky z nerezavějící oceli místo do té doby používané standardní uhlíkové oceli. Tím Wilkinson Sword docílil toho, že dnešní žiletky (až na některé low-costové značkyči padělky) již nerezaví a vydrží dlouho použitelné.


Velmi důležitý je pak rovněž rok 1970, kdy Wilkinson uvádí na trh první žiletky v plastové hlavici. Tato inovace zvyšuje komfort i bezpečí při holení. V roce 2003 pak Wilkinson vypouští na trh řadu Quattro, včetně holicího strojku se zastřihávačem 3v1, Quattro Titanium Precision. V roce 2010 potom dnes velmi populární a oceňovanou řadu Hydro, včetně Hydro5, které sbírají ocenění po celém světě. Žiletky Hydro5 v různých verzích naleznete i v našem obchodě - http://oholse.cz/wilkinson-pro-muze/hydro


Přestože Wilkinson Sword nedosahuje takové popularity jako konkurenční Gillette, z historie je patrné, že Wilkinson přispěl co do vývoje holicích nástrojů v podstatě stejnou měrou. A co do kvality jde o dvě značky na v podstatě stejné úrovni.


Historický leták výrobce Wilkinson





A nyní trocha historie o patrně ještě slavnější značce, a to o Gillette


Historie značky Gillette začíná v roce 1895, kdy tehdy čtyřicetiletého Američana jménem King Camp Gillette začíná zajímat problematika holení. Po šesti letech vymýšlení, tedy v roce 1901, si nechává patentovat svou vlastní žiletku a současně zakládá společnost American Safety RazorCompany. Tu v roce 1904 přejmenovává na Gillette Safety Razor Company.


Na obrázku je zakladatel značky Gillette



Nutno podotknout, že to nebyl King Camp Gillette, kdo by žiletku vymyslel. Žiletky již tehdy existovaly, nicméně právě King Camp Gillette žiletku vylepšil, zjednodušil, snížil její cenu a vytvořil systém výměnných žiletek k holicímu strojku. Navíc žiletky v jeho podání dokázal velmi rychle a velmi úspěšně rozšířit do celého světa. Vždyť v prvním roce svého podnikání prodal jen 51 holicích strojku. V druhém roce jich však prodal již téměř 91 000.


Obrázek patentu Gillette



Gillette se stal časem nejprodávanější značkou holicích potřeb a současně z jeho dílny pochází řada nových nápadů a vylepšení. Až do roku 1971 nabízel Gillette a i ostatní výrobci pouze jednobřitové holicí strojky. Právě v roce 1971 přišel Gillette s modelem Trac II a Trac 2 Plus, respektive G2a G2 Plus, který se stal prvním vícebřitým holicím strojkem na světě. Jeho následovníkem byl model Contour a později dodnes velice oblíbený Sensor či novější Sensor Excel a Sensor3 (mimochodem na oholse.cz je máme skladem v dostatečné zásobě). V roce 1998 přichází trojbřitový holicí strojek Mach3 a v roce 2006 pětibřitový Fusion. Vedle toho přibývají další technická vylepšení, lepší zpracování břitů, technologie ProShield, bateriový holicí strojek, zvlhčovací proužky či natáčecí hlavice. V oblasti holicích potřeb pro ženy lze za začátek považovat rok 1980, kdy byl uveden model Sensor for Women, a hlavně potom rok 2001, kdy byl vyvinut z pánského modelu Mach3 nejoblíbenější holicí strojek pro ženy Gillette Venus.


Na obrázku je historický leták Gillette



Pro značku Gillette je potom důležitým mezníkem rok 2007, kdy se stává součástí Procter & Gamble a další vývoj a rozvoj tak již dnes probíhá pod taktovkou právě této obrovské korporace.


Přidat komentář